Meditrendy Medyczna Moda
Facebook Instagram

INFOLINIA Phone 690240661 CZYNNA PN-PT 10.00 - 16.00

do kasy suma: 0,00 zł

Kolory w odzieży medycznej i ich znaczenie

Kolory w odzieży medycznej i ich znaczenie

Odzież medyczna to nie tylko białe kitle lekarskie. Zieleń, róż, granat to jedne z wielu opcji kolorystycznych jakie do dyspozycji ma personel medyczny. Wybierając kolor mundurka medycznego, warto mieć na uwadze symbolikę barwy i jej znaczenie psychologiczne. Ciekawostką są również niegdyś obowiązujące w wielu placówkach schematy kolorystyczne.

 

Znaczenie koloru w odzieży medycznej a psychologiczne znaczenie barw

 

Gdy nie mamy narzuconych w regulaminie jednostki szpitalnej kolorów odzieży, możemy zerwać z nudą i schematami. W takim przypadku, jednym z kryteriów w doborze koloru stroju medycznego jest wybór ze względu na znaczenie psychologiczne barw. Najczęściej spotykamy się z opracowaniami, które podają, że:

Biały jest symbolem czystość a nawet sterylności. Kolor ten kojarzony jest z medycyną od XIX wieku, a właśnie od odkrycia Ludwika Pasteura i Roberta Kocha, które zapoczątkowały przestrzeganie standardów higieny podczas zabiegów. Wtedy to białe fartuchy zastąpiły wcześniej wykorzystywane czarne kitle. Biały fartuch do dzisiaj jest zarezerwowany dla lekarzy, choć coraz częściej oni, zwłaszcza Ci pracujący na oddziałach dziecięcych odchodzą od tej tradycji.

Różowy uchodzi, podobnie jak czerwony, za symbol miłości, przyjaźni, ciepła, namiętności, jak również pogody ducha, czaru oraz wdzięku. Aktualnie ten kolor uznawany jest za typowo kobiecy, jednakże zmiana postrzegania różowego nastąpiła dopiero w okolicy lat 50 ubiegłego wieku. Ciekawostką może być fakt, iż róż niegdyś był uznawany za kolor majętności, luksusu i noszony był on chętnie przez mężczyzn. Według niektórych opracowań barwa ta ma również właściwości uspokajające, zatem chętnie sięgają po niego panie mające kontakt z małymi pacjentami.

Granatowy jest kolorem powagi, munduru, porządku, ma on także charakter dyscyplinujący. Sprawdza się również, gdy chcemy podkreślić swój autorytet. Jeżeli którejś barwie mielibyśmy przypisać wiedzę, to za “najmądrzejszy” kolor uznalibyśmy właśnie granatowy. To on kojarzony jest z wykształceniem wyższym i intelektem.

Czerwony skupia naszą uwagę, co ma związek z tym, iż nasz mózg zużywa najwięcej energii do przetworzenia tej barwy, w zestawieniu z innymi kolorami. Wobec tego czerwień jest kolorem aktywizującym i alarmującym. Z uwagi na działanie tej barwy, czerwona odzież medyczna przeważa na oddziale ratunkowym oraz w pogotowiu ratunkowym.

Niebieski jest symbolem spokoju ducha i harmonii. Niebieska barwa działa także kojąco. Nic zatem dziwnego, że w przypadku wielu szpitali kolor ten dedykowany jest pielęgniarkom i oddziałowym, które na co dzień opiekują się pacjentami.

Zielony działa relaksująco i uspokajająco. Kolor ten wiąże się także z poczuciem bezpieczeństwa i zaufaniem. Zieleń przypisana jest osobom pracującym na oddziałach zabiegowych. W zielonym uniformie zobaczymy zatem chirurga, anestezjologa i asystujące przy operacji inne osoby z personelu medycznego.


Schematy kolorystyczne dla personelu medycznego

 

Niegdyś w szpitalach, przychodniach i klinikach obowiązywały określone schematy kolorów
mundurków personelu medycznego i nie były zależne od naszych upodobań i preferencji. Wytyczne te były ujęte zwyczajowo w regulaminach. Często wtedy pojawiał się następujący schemat:

  • Lekarze – fartuchy i kitle w białym kolorze.
  • Lekarze zabiegowi np. chirurdzy - zielona odzież medyczna.
  • Pielęgniarki i siostry oddziałowe – stroje w odcieniach niebieskiego.
  • Sanitariusze – uniformy w kolorze granatowym.
  • Pracownicy administracyjni – zazwyczaj pastelowy żółty.
  • Pracownicy ratownictwa medycznego zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia powinni nosić odzież w kolorze intensywnej czerwieni.

Aktualnie owe schematy spotykane są nadal w niektórych krajach, przykładowo jest to UK. Jednakże od kilku lat zaobserwujemy widoczny trend odejścia od schematyzacji.


Obecnie wybór fartuchów i ogólnie całej odzieży medycznej jest bardzo duży. Fakt, że coraz częściej jest ona kupowana bezpośrednio przez lekarzy czy pielęgniarki spowodował, że każdy kupuje mundurki pod kątem swoich indywidualnych preferencji i dzięki temu każdy może podkreślić swoją indywidualność, także przy pomocy ubrań do pracy.


A ty czym się sugerujesz wybierając odzież medyczną?

 

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium